9 stycznia 2024 | Nowości

Jak wybrać edukacyjne zabawki drewniane dla dzieci w różnym wieku

Zabawki wykonane z drewna to wspaniały prezent dla dzieci w każdym wieku. Ale nie każda zabawka jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej naszych milusińskich. Dlaczego? Ponieważ trzeba uwzględnić ich możliwości i nabyte już umiejętności.

Zabawa szybko znudzi malucha, jeśli będzie zbyt prosta. Natomiast za trudne zadanie stanie się przyczyną frustracji i tak samo szybko się zakończy. Odpowiednia zabawka okaże się dla dziecka wyzwaniem, które rozwija jego zdolności. Nie będzie natomiast zbyt wymagająca, by nie zniechęcić go do nauki przez zabawę. W takim razie, czym się kierować przy wyborze zabawek?

Wybór zabawek z drewna – czym się kierować?

Zabawki powinny być przede wszystkim bezpieczne dla dzieci i rozwijające. Zebraliśmy kilka kryteriów, które mogą posłużyć Ci do oceny ich przydatności:

  1. wiek dziecka,
  2. nabyte umiejętności,
  3. bezpieczeństwo stosowania zabawki,
  4. wartość edukacyjna,
  5. rozwijanie zainteresowań,
  6. jakość i wytrzymałość.

Ale jak dokładnie dopasować zabawkę do wieku dziecka? Już spieszymy z pomocą. Poniżej znajdziesz krótki opis przedmiotów, którymi chętnie bawią się maluchy w różnym wieku.

Drewniane zabawki edukacyjne dla niemowląt

Tak naprawdę, zabawki z drewna nadają się już dla niemowląt i dzieci po 1 roku życia. W tym czasie dziecko uczy się rozpoznawać kolory i kształty oraz rozwija swoje umiejętności motoryczne. Dlatego dobrym wyborem są drewniane grzechotki. Najlepiej, gdy mają kontrastujące kolory i zróżnicowane formy czy faktury. Proste, duże klocki o różnych barwach też będą stymulować rozwój zdolności poznawczych i pomagać w ćwiczeniu chwytania przedmiotów. Układając je, dziecko nabywa zdolności manualnych i koordynacji ręka-oko.

Drewniane zabawki edukacyjne dla 2 latka

Zabawki drewniane dla 2 latka mogą być już bardziej wymagające. Maluch ma już większą sprawność ruchową, więc z przyjemnością będzie układał zwierzątka z puzzli przestrzennych. Takie puzzle mają 3-4 elementy, na tyle duże, że nie musisz się obawiać o ich połknięcie. Uczą dziecko rozpoznawać i nazywać zwierzęta.

W tym wieku szkrab dużo korzyści odniesie też z układania kostki edukacyjnej z rysunkami roślin lub zwierząt. Będzie już bardziej świadomie składał obrazki i może uczyć się wymawiać nazwy przedstawionych elementów przyrody. Ponieważ grafiki na naszych zabawkach są kolorowe i pięknie wykonane, przykuwają uwagę najmłodszych i pomagają im skoncentrować się na wartościowej zabawie.

Drewniane zabawki edukacyjne dla 3 latka

Kolejnym etapem w rozwoju dziecka jest nauka bardziej precyzyjnych czynności i trudniejszych procesów myślowych, jak liczenie. Dlatego tutaj świetnie sprawdzą się drewniane puzzle z obrazkami ptaków, motyli, leśnych ssaków, ryb lub grzybów. Składają się z 12 elementów i pozwalają maluchowi ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową oraz pamięć. Zwierzęta i grzyby na puzzlach są podpisane odpowiednimi nazwami, więc w czasie zabawy rodzic może je odczytywać dziecku, aby je powtórzyło i zapamiętało.

Drewniane zabawki edukacyjne dla 4 latka

W tym wieku można włączyć do zabawy dziecka proste gry rozwijające logiczne myślenie, np. przyrodnicze domino. W zestawie jest 28 drewnianych elementów. Standardowe kropki na kostkach zastąpiliśmy naszymi autorskimi rysunkami zwierząt i roślin. Dziecko ma za zadanie ułożyć ciąg kostek dopasowując jedną za drugą przy pomocy podobnych lub komplementarnych obrazków na jej brzegach. Musi wymyślić swoją strategię układania kostek, a to ćwiczy jego zdolność myślenia przyczynowo skutkowego. Taka układanka rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka, jego sprawność manualną oraz koncentrację.

Drewniane zabawki edukacyjne dla 5 latka i starszych dzieci

Układanki z drewna mogą być interesującym wstępem do nauki czytania. Na przykład układanka, w której trzeba dopasować element z grafiką motyla do jego nazwy napisanej w motylim kształcie, na drewnianej planszy. Motyle można też odrysować na kartce i pokolorować. Taka gra rozwija wyobraźnię, uczy czytać i rozpoznawać motyle występujące na naszych łąkach i w ogrodach.

Nazw roślin i zwierząt dziecko może się uczyć także podczas gry memory. Tutaj na drewnianych elementach znajdują się bajeczne grafiki, które trzeba dobrać w pary. I tak można dopasować liście drzew do ich owoców, tropy do zwierząt, młode zwierzaki do ich rodziców, a nawet odpady do odpowiedniego koloru kosza na śmieci. Lekcja ekologii, czytania, koncentracji, pamięci i spostrzegawczości w jednym!

Teraz Twój ruch!

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik okaże się przydatny w podejmowaniu decyzji o zakupie najlepszej zabawki dla Twojego dziecka. Oczywiście, niektóre dzieci rozwijają się szybciej, a innym więcej czasu zajmuje zdobycie pewnych umiejętności. Dlatego ważne jest, abyś obserwował malucha i dobrze poznał jego możliwości. Wtedy nic nie stanie na przeszkodzie, aby kupić mu super prezent i zdobyć najwspanialszą nagrodę pod słońcem – uśmiech swojego dziecka!

Czytaj także

Jak ekologiczne zabawki uczą miłości do przyrody

Może pierwsze pytanie, jakie przychodzi Ci do głowy brzmi: po co uczyć małe dzieci miłości do przyrody? To pewnie przyjdzie z wiekiem i nie jest najważniejsze w rozwoju mojego dziecka. Ale czy na pewno? W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o zmianach klimatu i ich konsekwencjach. Zanieczyszczone powietrze oraz rabunkowa gospodarka zasobami naturalnymi niepokoją naukowców […]

9 stycznia 2024
Czytaj

Jak wybrać edukacyjne zabawki drewniane dla dzieci w różnym wieku

Zabawki wykonane z drewna to wspaniały prezent dla dzieci w każdym wieku. Ale nie każda zabawka jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej naszych milusińskich. Dlaczego? Ponieważ trzeba uwzględnić ich możliwości i nabyte już umiejętności. Zabawa szybko znudzi malucha, jeśli będzie zbyt prosta. Natomiast za trudne zadanie stanie się przyczyną frustracji i tak samo szybko się […]

9 stycznia 2024
Czytaj

Zalety drewnianych zabawek dla rozwoju Twojego dziecka

Czy w sklepie z zabawkami, zwracasz uwagę na materiał, z jakiego są wykonane? Czy Twoim zdaniem ma to jakieś znaczenie? Okazuje się, że to nie jest taka błaha sprawa. Od tworzywa zależy, czy maluch odniesie korzyść z takiej zabawy, czy nawet poniesie szkodę. Chociaż w sklepach jest mnóstwo plastikowych zabawek, tradycyjne zabawki drewniane mają nad […]

9 stycznia 2024
Czytaj